SchoolSoft Sätt ditt barn i kö

Vittra Jakobsberg

Elevhälsa

Elevhälsan ska finnas som stöd för eleverna att nå utbildningens mål och underlätta för eleverna att lära och utvecklas. I alla skolor finns en elevhälsa. Elevhälsan består av rektor, specialpedagog, skolkurator, skolsköterska, skolläkare och skolpsykolog.

Elevhälsan arbetar tillsammans med lärarna och annan personal i skolan med att skapa miljöer som gör det lättare för eleverna att lära, utvecklas och ha en bra hälsa. Elevhälsan på skolan arbetar framförallt hälsofrämjande och förebyggande med alla elevers hälsa.

Adress till den medicinska kompetensen:
Skolsköterskan Simin Roodechi-Ghods
Vibblabyvägen 5
177 64 JÄRFÄLLA

Elevhälsoteamet:

Shaadia Lindfors, rektor
Telefonnummer: 08 584 105 96
shaadia.lindfors@vittra.se

Simin Roodechi-Ghods , skolsköterska
Finns på skolan: tisdag – fredag
Telefonnummer: 072 535 78 89
simin.roodechi-ghods@vittra.se

Skolläkare
kontaktas genom skolsköterskan.

Anna Bergström, skolpsykolog
anna.bergstrom@vittra.se

Camilla Majunie, skolkurator
Finns på skolan: måndag – fredag
Telefonnummer 072 565 00 05
camilla.majunie@vittra.se

Fanny Lundberg, speciallärare Miniorerna åk F-3
Finns på skolan: måndag – fredag
fanny.lundberg@vittra.se

Sandra Abrahamsson Mourad, speciallärare Juniorerna åk 4-6
Finns på skolan: måndag – fredag
sandra.abrahamssonmourad@vittra.se

Linda Holmqvist, speciallärare Seniorerna åk 7-9
Finns på skolan: måndag – fredag
linda.holmqvist@vittra.se

Soheila Nozari, socialpedagog Miniorerna åk F-3
Finns på skolan: måndag – fredag
soheila.nozari@vittra.se

Freddy Gonzalez, socialpedagog Juniorerna åk 4-6
Finns på skolan: måndag – fredag
freddy.gonzalez@vittra.se

Hurui Fessehazion, socialpedagog Seniorerna åk 7-9
Finns på skolan: måndag – fredag
hurui.fessehazion@vittra.se

 

 

Hittade du inte vad du letade efter?