Delat ledarskap och tydlig struktur skapar höga kunskapsresultat på Vittra Adolfsberg

På Vittra Adolfsberg har tydliga strukturer, nära samarbete och ett målmedvetet kvalitetsarbete bidragit till en stark utveckling av elevernas kunskapsresultat. En viktig del är skolans delade ledarskap, där rektorerna Sara Hanny och Christer Gustafsson leder verksamheten tillsammans.

porträtt på Christer och Sara

Vittra Adolfsberg är en förskola och en grundskola med elever upp till årskurs 9. Rektorerna Sara Hanny och Christer Gustafsson började arbeta på skolan för åtta år sedan och kunskapsresultaten har stadigt pekat uppåt sedan dess. Trots att en del elever har tuffa förutsättningar ligger elevernas resultat idag över rikssnittet vad gäller gymnasiebehörighet, meritvärde och upplevd trygghet. De senaste två till tre åren har gymnasiebehörigheten på skolan skjutit i höjden, och på senare tid även skolans meritvärde.

- Vi har landat i att vi inte kan påverka området vi befinner oss i, men vi kan påverka det som händer här hos oss. Förskolan och skolan är väldigt trygga platser för våra barn och elever, säger Christer Gustafsson.

Elevhälsan är prioriterad

De betonar att skolans kvalitetsresultat i grund och botten handlar om att de arbetar utifrån forskning och beprövad erfarenhet.

- Vi vet att det systematiska kvalitetsarbetet är otroligt viktigt, inte bara för oss, utan för varje lärare. Varje lärare behöver utveckla sin undervisning. Vi arbetar i block om sex veckor och utvärderar, resursfördelar och omorganiserar där det behövs. Till exempel har vi alltid prioriterat att ha en elevhälsa med hög kompetens och stor grundbemanning, säger Sara Hanny.

Delat ledarskap påverkar kulturen

Sara och Christer delar ledarskapet. Det innebär att de leder i samförstånd, bådas röster väger lika tungt och de för diskussioner tillsammans. De upplever att de fattar bättre beslut med mer djup och kvalitet tillsammans, och att det trots vad många andra tror, är mer tidseffektivt. Både Sara och Christer är förvånade över att inte fler skolledare arbetar med delat ledarskap.

- Vårt ledarskap borgar för en legitimitet och skapar en hållbar situation för oss som rektorer. Jag har varit rektor på andra skolor och upplever inte samma stress när jag alltid har en person att bolla med. Jag ingår dessutom i ett sammanhang där jag får naturlig kompetensutveckling och jag känner mig aldrig ensam i min ledarroll, berättar Christer Gustafsson.

Båda upplever också att deras arbetssätt påverkar kulturen hos medarbetarna och eleverna, och att det skapar ringar på vattnet.

- Vi skapar bättre samarbeten när vi kan visa att vi kan dela på ledarskapet. Det finns enorma fördelar med att tänka tillsammans med andra. Idag har flera av våra ansvarspedagoger valt att ha ett delat ledarskap och vi har kollegialt lärande mellan årskurserna. Självklart delar vi upp vissa frågor, utifrån våra kompetenser och egenskaper, och medarbetarna och eleverna kan välja vem man vänder sig till i mer känsliga frågor, säger Sara Hanny. 

Många elever har haft samma lärare länge

En viktig del i deras ledarskap handlar om att låta varje medarbetare bli den bästa versionen av sig själv. Många medarbetare har arbetat på skolan länge och Sara och Christer pratar varmt om deras stora engagemang och yrkesstolthet.

- Våra medarbetare vill verkligen att våra elever ska lyckas och gör stora ansträngningar för att stötta även utanför klassrummets väggar. Det syns i såväl utvecklingen som i våra resultat, säger Sara Hanny.

Att många medarbetare har arbetat på skolan sedan Sara och Christer började innebär att många barn och elever har haft samma lärare under en längre tid. 

- Det skapar trygghet och fina relationer, och vi kan sätta in rätt stöd snabbt eller stötta på andra sätt. Det underlättar också när det finns pedagoger som har ett helhetsperspektiv på elevens skolbakgrund, säger Sara Hanny. 

För Sara och Christer har även arbetsmiljön varit ett prioriterat område. De har satsat mycket på att skapa en förutsägbarhet i klassrummet och skolan, både för medarbetare och elever. De har tydliga rutiner, strukturer och ordningsregler, och involverar gärna medarbetarna i olika beslut som rör dem själva och skolan. 

- När våra medarbetare trivs och mår bra gör även eleverna det och då kommer även kunskapsresultaten, avslutar Christer Gustafsson. 

Fakta om skolans resultat

  • Andel behöriga till yrkesprogram 24/25: 95,5 procent jämfört med 84,1 procent i riket. Andel behöriga till yrkesprogram 25/26: 95,8 procent, ingen officiellt data för riket är tillgänglig ännu.
  • Genomsnittligt meritvärde 24/25: 202,6  jämfört med 228,5 i riket. Genomsnittligt meritvärde 25/26: 235,7, ingen officiellt data för riket är tillgänglig ännu.

Läs mer från Vittra

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.