Vi samarbetar med Hammarby IF

Vi har inlett ett nytt samarbete med Hammarby IF genom initiativet Eftis. Det är en satsning som kombinerar rörelseglädje, gemenskap och positiva förebilder i skolmiljön.

Samarbetet startar hösten 2026 och gör att eleverna får träffa aktivitetsledare från Hammarby som är med i skolan och leder olika aktiviteter. Det kan handla om rörelse, lek och gemensamma aktiviteter som skapar energi och glädje under skoldagen.

Fler vuxna förebilder i skolan

Eftis bygger på att unga ledare från närområdet arbetar i skolor som förebilder och aktivitetsledare. De är med och skapar aktiviteter, uppmuntrar eleverna och bidrar till en trygg och positiv miljö.

För eleverna betyder det fler vuxna som finns nära i vardagen, både på raster och i aktiviteter.

Rörelse och gemenskap

Genom samarbetet vill vi skapa ännu fler möjligheter för eleverna att röra på sig, prova nya aktiviteter och vara tillsammans.

När barn rör på sig och gör saker tillsammans stärks också gemenskapen i skolan. Det bidrar till en trygg miljö där elever kan utvecklas, våga prova nytt och känna glädje i skoldagen.

En skola i samarbete med samhället

På Vittra Södermalm tycker vi att det är viktigt att skolan har en nära koppling till samhället runt omkring oss. Genom samarbeten med lokala aktörer, som Hammarby IF, får eleverna möta nya människor och perspektiv. Det gör skoldagen både mer varierad, aktiv och inspirerande.

Tillsammans skapar vi en trygg och aktiv skoldag

Genom samarbetet med Hammarby IF och Eftis fortsätter vi att utveckla en skolmiljö där elever får möjlighet att växa, både i klassrummet och i gemenskapen med andra.

När skola, föreningsliv och lokalsamhälle samverkar skapas fler möjligheter för barn och unga att upptäcka sina styrkor, utveckla sina intressen och känna framtidstro.

Läs mer om vad som händer hos oss

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.