SchoolSoft Sätt ditt barn i kö

Vittra Södermalm

Kontakt

Besöksadress

Sandbacksgatan 10
116 21 Stockholm

Administrationen

Skoladministratör Cecilia Wågström,cecilia.wagstrom@vittra.se
Administrationen: 08-615 66 32, sodermalm@vittra.se
Telefontid vardagar: måndag till torsdag 08.00 – 15.00 samt fredagar 08.00 – 14.00.

Sjukanmälan gör du enklast på SchoolSoft men du kan även ringa 08-615 66 32 innan kl. 08.15.
Tänk på att göra en ny sjukanmälan för varje dag ditt barn är hemma.

Grundskola

Vår grundskola har öppet vardagar kl. 08.00 – 15.00.
Om man slår 08-615 66 30 så får man 9 stycken val.

Rektor: Gunilla Wardau, gunilla.wardau@vittra.se, 08-615 66 40

Miniorerna (åk 1-3)

Arbetslagsledare: Chero Hosseini, chero.hosseini@vittra.se
Telefon till miniorerna: 08-615 66 35
Telefon till fritids: 08-615 66 33

Juniorerna (åk 4-6)

Arbetslagsledare: Chero Hosseini, chero.hosseini@vittra.se
Telefon: 08-615 66 35

Seniorerna (åk 7-9)

Arbetslagsledare: Emma Nordenbris, emma.nordenbris@vittra.se
Telefon: 08-615 66 36,

Elevhälsa

Skolsköterska: Ulrika Andersson, tisdag-torsdag ulrika.andersson@vittra.se, 0760-370 730 el 08-402 39 41
Skolläkare: Susanne Beving, kontaktas via skolsköterskan
Skolkurator:  Linda Nielsen 40% onsdag-torsdag linda.nielsen@vittra.se 08-615 66 37
Specialpedagog: Maud Torstensson maud.torstensson@vittra.se
Speciallärare: Pia Höglund-Hult pia.hoglund-hult@vittra.se 
Socialpedagoger: Helena Parborn, helena.parborn@vittra.se och Kristina Holmgren, kristina.holmgren@vittra.se
Studie- och yrkesvägledare: Amanda Timonen, amanda.timonen@vittra.se

Fritidshem

Vårt fritidshem har öppet vardagar kl. 06.30-18.00.
Ansvarig: Maud Torstensson, maud.torstensson@vittra.se
Telefon fritids: 08-615 66 33

Vår policy kring återkoppling

Under dagen när verksamheten är igång är det lättast att kontakta oss via mejl. Alla inkommande mejl ska enligt vår policy besvaras senast inom två dagar. I övriga frågor hänvisar vi dig till vår administration under dess telefontider.

Kontakta oss via vårt formulär

Hittade du inte vad du letade efter?