Webbshop SchoolSoft Sätt ditt barn i kö

Vittra Östertälje

Kontakt

Besöksadress

Gärtunavägen 4, 152 57 Södertälje

Växel: 08 554 223 40

Sjukanmälan gör du enklast på SchoolSoft men du kan även ringa 08-554 223 40, välja 2 för Sjukanmälan och lämna meddelande innan kl. 08.00.
Tänk på att göra en ny sjukanmälan för varje dag ditt barn är hemma.

Administrationen

Administrationen (vid frågor gällande kön eller SchoolSoft): 08 554 223 46, ostertalje@vittra.se
Administratör: Jenny Karlsson, jenny.h.karlsson@vittra.se
Administrationen har öppet/telefontid vardagar kl. 08.00 – 08.30, samt mån-tors 13.30 – 15.30.

Grundskola

Rektor: Anna Bergman, anna.bergman@vittra.se
Biträdande rektor: katarina.montenius@vittra.se

Miniorerna (åk F-3): Arbetslagsledare: Mikaela Källgren, mikaela.kallgren@vittra.se
Juniorerna (åk 4-6): Arbetslagsledare: Jessica Ytterstene, jessica.ytterstene@vittra.se
Seniorerna (åk 7-9): Arbetslagsledare: Therese Sjödin, therese.sjodin@vittra.se

Under dagen när verksamheten är igång är det lättast att kontakta oss via e-post. All inkommande e-post ska enligt vår policy besvaras senast nästföljande dag. I övriga frågor hänvisar vi till vår administration under dess öppettider.

Fritids och Klubben

Vårt fritidsverksamhet har öppet vardagar kl. 06.30 – 17.30, före och efter skoldag samt under lov.
Du når Fritids på telefon: 070 537 58 50. Under skoldagen svarar vi inte i telefonen, men lämna gärna ett meddelande. Om du ändå måste nå oss under skoldagen, ring administrationen.

Ansvarig: Karolina Juntunen, karolina.juntunen@vittra.se

Elevhälsa

Skolsköterska:  Satu Pyykönen, satu.pyykonen@vittra.se, 08 55422347 eller 070 5362363
Skolläkare: Stefan Holmström, kontaktas via skolsköterskan
Kurator: Inger Azrak, inger.azrak@vittra.se
Skolpsykolog: Jasna Vidacic på Resurscentrum Södertälje kommun, kontakt på skolan via rektor anna.bergman@vittra.se
Specialpedagoger: Maria Fenger-Krog, maria.fenger-krog@vittra.se och Marina Sandell, marina.sandell@vittra.se
Studie- och yrkesvägledare: Ameer Saeed, ameer.saeed@vittra.se

Kontakta oss via vårt formulär

Hittade du inte vad du letade efter?