SchoolSoft Sätt ditt barn i kö

Vittra Lidingö

Kontakt

Besöksadress

Vesslevägen 3
181 45 Lidingö

Administrationen

Administrationen: 08-636 28 70, lidingo@vittra.se

Sjukanmälan förskola

Vid sjukanmälan eller annan frånvaro ringer ni till respektive avdelning före kl. 08.15

Forsen & Berget 08-636 28 74

Fire & Air 08-636 28 75

Alternativt meddelar ni frånvaro på SchoolSoft senast kl. 8:15.

Tänk på att göra en ny sjukanmälan för varje dag ditt barn är hemma.

Sjukanmälan grundskola

Sjukanmälan gör du på SchoolSoft senast kl. 08.15. Kommer du inte åt SchoolSoft tillfälligt, kan du mejla ansvarspedagogen och administrationen. 

Tänk på att göra en ny sjukanmälan för varje dag ditt barn är hemma.

Förskola

Vår förskola har öppet vardagar kl. 07.30 – 17.30.

”Verksamheten följer Lidingö stads riktlinjer för öppettider och rätt till omsorg. Öppettiderna anpassas efter den aktuella barn- och elevgruppens behov inom ramtiden klockan 06.30-18.30.”

Förskolechef: Kicki Blomberg, kicki.blomberg@vittra.se
Biträdande förskolechef: Sara Riklund, sara.riklund@vittra.se, 08-636 28 70

Avdelning Air och Fire (1-3,5 år): 08-636 28 75
Avdelning Forsen och Berget (3-5 år): 08-636 28 74

Grundskola

Vår grundskola har öppet vardagar kl. 08.30 – 15.00.
Rektor: Kicki Blomberg, 0722-27 80 72, kicki.blomberg@vittra.se

Administration: 08-636 28 72, Nilla Bergentz,  nilla.bergentz@vittra.se

Miniorerna ( F-3): 08-636 28 70
Arbetslagsledare: Gunilla Albrektson, gunilla.albrektson@vittra.se

Juniorerna/ Seniorerna (4-9): 08-636 28 70
Arbetslagsledare: Anette Gyllenswärd Wallsten, anette.wallsten@vittra.se

Elevhälsa

Skolsköterska: Helena Amoghli, helena.amoghli@vittra.se
Skolläkare: Stefan Holmström, kontaktas via skolans telefon
Kurator: Louise Holmgren, 072-247 98 73, louise.holmgren@vittra.se
Skolpsykolog: Kontaktas via skolan
Specialpedagogisk kompetens: Anna-Klara Blanchart, anna-klara.blanchart@vittra.se

Speciallärare: Anette Gyllenswärd Wallsten, anette.wallsten@vittra.se
Studie- och yrkesvägledare: Anna Brostedt, anna.brostedt@vittra.se

Fritidshem

Vårt fritidshem har öppet vardagar kl. 07.30 – 17.30.
Fritidssamordnare: Hennok Tesfay, hennok.tesfay@vittra.se
Telefon fritids: 08-636 28 80

Vår policy kring återkoppling

Under dagen när verksamheten är igång är det lättast att kontakta oss via mejl. Under skoltiden vill vi lägga allt vårt fokus på barn och elever.

Vid angelägna ärenden, eller andra frågor hänvisar vi dig till vår administration, 08-636 28 70.

Kontakta oss via vårt formulär

Hittade du inte vad du letade efter?